Cele i ich realizacja

By | 12:41 3 comments
Cele i marzenia... Każdy z nas powinien jakieś mieć, dążyć do czegoś, ale co je właściwie różni? Podejrzewam, że to dość indywidualna sprawa i można znaleźć wiele, zupełnie rozbieżnych porównań. 
Dla mnie cele są czymś, co ma nas rozwinąć, co sprawi, że będziemy lepsi, pewniejsi siebie (!), nauczy czegoś nowego. Oczywiście musimy je realizować dla samych siebie, a nie dla innych. 
Marzenia to natomiast coś, czego spełnienie daje nam ogromną radość, rzecz, której długi czas pragniemy... Dzisiaj zajmę się tę pierwszą grupą.
Dlatego stawianie sobie celów jest takie ważne?
Człowiek bez tego typu postanowień właściwie nie rozwija się... Wpada w monotonię, jest cały czas taki sam, bezbarwny i pusty... Nie chcę posuwać się do określeń typu "bezwartościowy", ale niestety z czasem tak to może wyglądać... 
Jak je realizować?
Nie ulega wątpliwości, że to bardzo trudna sztuka. Najważniejszą rzeczą jest jeden warunek: one muszą być realne! W przeciwnym razie to nie ma sensu... Ja przez długi czas trwałam w niemożliwym do spełnienia pragnieniu, przez co omijały mnie inne szczęśliwe chwile, z których powinnam czerpać jak najwięcej. 
Oczywiście nie mówię o tym, że mają być one proste, łatwe i przyjemne. Nie!
No właśnie, jak wiele od siebie wymagać? 
Dużo, ale nie ponad swoje możliwości. Uważam, że warto postawić sobie jeden duży, ważny dla nas cel, ale nie należy zapominać o kilku po drodze. Mogą to być postanowienia, które przybliżą nas do tego jednego, najważniejszego lub zupełnie inne. Nasuwa się pytanie "Ale po co? Nie lepiej iść do przodu, aby szybciej zdobyć nasz życiowy priorytet?" Prawdopodobnie zbyt prędko się "spalisz", zniechęcisz, bo niektóre rzeczy wymagają od nas dużo cierpliwości. Dzięki mniejszym postanowieniom i sukcesom, które osiągamy podczas ich realizacji, nabieramy więcej motywacji, chęci do działania. Daje to nam "kopa", by walczyć jeszcze bardziej, dawać z siebie wszystko.
Ponad to trzeba uodpornić się na niepowodzenia, porażki, czasami rozczarowania. Za nic nie można się poddawać! Do tego konieczne jest pogodzenie się z tym, że nie zawsze się wygrywa. Wszyscy mamy czasami gorszy dzień, nastrój, pecha. Jednak po porażce trzeba wstać, otrzepać się i powiedzieć sobie "Następnym razem będzie lepiej" oraz mocno w to uwierzyć. 
Najbardziej motywujący filmik, jaki miałam okazję widzieć!
Bardzo ważnym elementem, który wielu osobom może wydać się dość absurdalny, jest spisanie na kartce wszystkich celów. Po co? Pisanie to czynność "psycho-neuromotoryczna". Oznacza to, że podczas zapisywania umysł jest bardziej skoncentrowany, a przede wszystkim cel zostaje "odciśnięty" w naszej podświadomości. W efekcie podświadomość zaczyna na niego pracować, co zwiększa szansę, na jego osiągnięcie. 
A co po osiągnięciu celu? Nie wiem, czy jest się w stanie opisać ten stan, wszystkie uczucia i radość, która towarzyszy nam w takim momencie. Niesamowita satysfakcja, zadowolenie, szczęście, duma. Poczucie, że można zrobić wszystko, wzrost pewności siebie, motywacji i chęci do stawiania sobie kolejnych celów. I pewnie łatwo się domyślić, że tak właśnie trzeba zrobić. Dzięki nim nasza wartość wzrasta jeszcze bardziej i my sami postrzegamy siebie lepiej. Dlatego już teraz pomyślcie, co jest waszą życiową misją i co zamierzacie osiągnąć.   Jeśli Wasze cele nie są bardzo osobiste i prywatne, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! 

3 komentarze : Leave Your Comments

 1. Świetny post, bardzo inspirujący i pozytywny. :) Mój cel - bycie szczęśliwą. Bardzo fajnych zdjęć użyłaś. Pozdrawiam.
  muminek-enter.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wspomniałaś o zdjęciach, bo wiele przerabiam sama :) (tła nie są moje, ale np. napisy często już tak)
   Świetny cel i wierzę, że go zrealizujesz!

   Usuń