Co oni sobie o mnie pomyślą?!

By | 13:35 4 comments
W tym poście podejmę się bardzo trudnego tematu. Kto z Was kiedykolwiek nie zrobił czegoś, na co miał ochotę lub przeciwnie- uczynił coś wbrew swojej woli, bo martwił się, co pomyślą inni? Jestem przekonana, że prawie każdy.
Opinia innych w obecnych czasach bardzo się dla nas liczy. Wydawałoby się, że to dobrze... Przecież trzeba umieć wysłuchać zdania naszych znajomych, rodziny, nauczycieli, nawet jeśli się z nim do końca nie zgadzamy. Musimy potrafić też przyjmować krytykę, ale podchodzić do niej z dystansem- myślę, że o tym zrobię jeszcze osobny post. Niestety obecnie w 99% przeradza się to w obsesyjny strach przed tym, co inni pomyślą, strach przed wyśmianiem. To nas ogranicza, jest przeszkodą w byciu szczęśliwym i pewnym siebie.

Więc jak z tym walczyć?

Wszystko jest ze sobą powiązane, ponieważ należy sobie teraz przypomnieć z ostatniego postu, że nikt nie jest idealny. Z tego powodu niemożliwością jest spodobanie się wszystkim osobom na świecie. Ludzie mają różne gusty oraz preferencje. Kupicie nowe spodnie- rodzeństwo powie Wam, że są okropne, ale pójdziecie do szkoły i znajomi będą zachwyceni. To taki banalny przykład, ale jest to powiązane z każdą sferą naszego życia. Jeden pracodawca stwierdzi, że do niczego się nie nadajecie, ale za to inny doceni Wasze pomysły lub potencjał. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodoba się sposób, w jaki postępujecie oraz jacy jesteście. Należy również pamiętać, że często będzie to wynikało z czystej zazdrości, bo np. macie świetny samochód, szczupłą figurę, a im brakuje motywacji do nauki czy aktywności fizycznej. Dużo prościej jest kogoś skrytykować, niż samemu zabrać się do pracy.

Słowa, które niesamowicie do mnie dotarły, zostały wypowiedziane przez Steve'a Jobs'a. Postać chyba każdemu doskonale znana. Bardzo polecam Wam jego mowę motywacyjną dla studentów Uniwersytetu Stanford. Jego historia jest niesamowita, niżej będziecie mogli ją usłyszeć. Filmik jest dość długi- ok. 15 minut, ale tak jak pisałam na samym początku- zmian trzeba naprawdę mocno chcieć i to, czy podejmiecie się tej trudnej walki, zależy tylko od Was. 

Pozwólcie, że przytoczę teraz mój ulubiony cytat:  "Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie wpadnij w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos." Steve Jobs To jest WASZE życie. Nie warto poświęcać go na rzecz... Właściwie obcych osób! Róbcie to, co sprawia, że WY jesteście szczęśliwi, a nie ktoś inny! Bądźcie tacy, jak WY chcecie, a nie jakimi chcą widzieć Was ludzie! Bo prawda jest przykra- czegokolwiek byście nie zrobili, to zawsze będzie jakieś "ale".
Bądź taki, jaki jesteś i mów o tym, co czujesz, ponieważ ci, którym na Tobie zależy to akceptują, a tym, którzy nie akceptują, na Tobie nie zależy.
Jest jednak wąskie grono osób, które życzy nam dobrze- rodzina, najbliżsi przyjaciele. Choć wcale nie oznacza to, że mamy ślepo ich słuchać. Róbcie to, co kochacie, spełniajcie swoje cele, marzenia, rozwijajcie pasję i zainteresowania. Podążajcie za głosem Waszego serca oraz intuicją. Wysłuchajcie ze spokojem wszelkich rad, konstruktywnej krytyki. Przyjmijcie ją i przemyślcie. Jeśli uważacie, że mają rację- skorygujcie swoje zachowanie, a jeśli nie? Nie zatrzymujcie się, bo pamiętajcie- tylko WY decydujecie o tym, co zrobicie ze swoim życiem i o tym, czy będziecie szczęśliwi.
     
Ja wciąż nad sobą pracuję i cały czas walczę z myślami typu "co oni sobie pomyślą, gdy to zrobię, powiem", ale są dni, kiedy naprawdę mi to wychodzi i gwarantuję Wam, że jest się wtedy dużo szczęśliwszym. Powodzenia i czekam na Wasze pytania, wątpliwości lub sugestie! :) 

4 komentarze : Leave Your Comments

 1. Bardzo ciekawy blog :))
  Ja nie przejmuję się opinią innych ^^ Moim zdaniem nie warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mnie to cieszy! :)
   I właśnie w taki sposób należy podchodzić do życia! Niestety wiele osób ma z tym problem, mam nadzieję, że będę mogła pomóc chociaż kilku z nich...

   Usuń
 2. Życie jest zbyt krótkie, by przejmować się opinią innych ludzi. Tak naprawdę czy mamy jakikolwiek wpływ na to, co myślą o nas inni? Nie! Dlatego nie ma sensu marnować cennej energii i czasu. Trzeba robić swoje ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zgadzam się w 100%! :) Również pozdrawiam :*

   Usuń