Istota mowy ciała

By | 12:33 2 comments
Chyba nie ulega wątpliwości, że to jak się zachowujemy, wpływa na postrzeganie nas w oczach innych. Dlaczego więc nie zachowywać się jak osoby pewne siebie, skoro tacy właśnie chcemy być?
To dość intrygujące stwierdzenie, ale jeśli będziemy udawać, że jesteśmy pewni siebie, to inni się na to "nabiorą". Pewnie wydaje Wam się, że to nonsens, ale psycholodzy z pewnością mnie poprą.Nowo poznane osoby nas w ogóle nie znają. Nie wiedzą, czy jesteśmy mili, sympatyczni, a może raczej zarozumiali oraz aroganccy. Kreują naszą osobowość na podstawie tego, co widzą. Na to składa się wygląd, zachowanie, gesty, ruchy, a nawet ton głosu.
Według mnie ludzie, którzy twierdzą, że w ogóle nie zwracają uwagi na wygląd albo kłamią, albo są w błędzie. Każdy człowiek jest wzrokowcem i najpierw na podstawie tego co widzi, czasami może podświadomie, ale jednak, osądza daną osobę. Oczywiście później poznajemy ją bliżej, jej charakter, prawdziwe cechy i często zmieniamy zdanie, ale czasami ciężko jest zmienić pierwsze odczucia.Do tego dochodzi kwestia pierwszego wrażenia. Podobno jest ono jednym z najsilniejszych czynników, wpływających na nasz odbiór innych osób. Trwa od 15 do 30 sekund. Ta krótka chwila jest niesamowicie istotna w kontaktach z drugim człowiekiem.
Mowa ciała może nas zdradzić, ale jeśli nauczymy się ją dobrze wykorzystywać, będziemy mogli dzięki niej wiele zyskać.
Gdy udamy, że jesteśmy pewni siebie, tak "zaszufladkują" nas nowo poznane osoby. Będą nas w ten sposób postrzegać i traktować, krótko mówiąc: nabierzemy je! A z czasem sami zaczniemy się na to nabierać... Wiem, że wydaje się to niemalże niemożliwe, jednak... to naprawdę działa!A więc jak się zachowywać, by zostać tak odebranym?


  • Przede wszystkim bardzo ważna jest wyprostowana postawa ciała, głowa do góry (nie patrzymy w podłogę!) oraz pewny krok. Niby banalne, ale bardzo trudno jest wejść w ten sposób do nowego miejsca, szczególnie gdy jest tam mnóstwo obcych ludzi... Trzeba jednak przezwyciężyć strach.
  • Kolejnym, bardzo istotnym elementem jest oczywiście uśmiech, o którym nieco więcej pisałam tutaj. Dzięki niemu nikt nie pomyśli, że jesteście zarozumiali, a otwarci oraz pewni swojej osoby. 
  • Gdy już zaczniecie z kimś rozmowę, podtrzymujcie kontakt wzrokowy. W ten sposób pokażemy, że mamy własne zdanie, znamy swoje racje i nie damy "wejść sobie na głowę". W przeciwnym wypadku zdradzimy swoje zdenerwowanie, niepokój, niepewność. 
  • Podejmujcie decyzje! Oczywiście nic nie narzucajcie, ale jeśli ktoś Was spyta, dokąd pójdziecie lub co zjecie, nie odpowiadajcie "nie wiem", "wszystko mi jedno", "obojętnie, Ty zdecyduj", "ja się dostosuję". Super, że jesteście w stanie poświęcić się dla innych, jednak jeśli macie na coś ochotę, to stanowczo to wyraźcie. Taka postawa również świadczy o pewności siebie. 
  • Nie zapominajcie, że jesteście wyjątkowi! A jeśli wciąż w to nie potraficie uwierzyć, zapraszam Was do przeczytania posta o samoakceptacji.
Mam nadzieję, że od dzisiaj zaczniecie pracę nad swoją mową ciała. Powodzenia! :)2 komentarze : Leave Your Comments